راز های مهم موفقیت در زندگی و کسب و کار

image

اگر شما به دنبال روشی هستید؛ که یک شبه موفق شوید باید به شما بگویم که راه را اشتباه آمده اید. هیچ فرد موفقی درجهان نیست که ادعا کند موفیقت چندین و چندساله او حاصل 24 ساعت است.

تمامی افرادی که طعم خوب موفقیت را چشیده اند، همواره گفته اند؛ لازمه رسیدن به موفقیت پشت سر گذاشتن سال ها تلاش و کوشش در زمینه موردنظر و تغییرات مختلف در سبک زندگی افراد است.

با توجه به این که راه موفقیت یک شبه نیست و راه طولانی ای در پیش دارید، بنابراین در این مطلب سعی کردیم به تعدادی از روش های مختلف موفق شدن که در تمامی حوزه ها و زمینه ها پاسخگوست اشاره کنیم.

به دنبال موفقیت در چه زمینه ای هستید؟

شما باید هدف های بلند مدت خود را از راهی که قرار است در آن موفق شوید مشخص کنید. هدف های بلند مدت شامل هدف هایی میشود که شما باید با یک برنامه ریزی طولانی مدت در آن به موفقیت برسید، اغلب این اهداف  به دلیل اینکه به زمان بیشتر و تمرکز بیشتری برای انجام آنها نیاز است بزرگتر از هدف های کوچک هستند. اما باید توجه داشته باشید که اهداف کوچک را نیز فراموش نکنید.

تمامی اهداف ما؛ همان اهدافی هستند که بسیار ساده و با قدم های کوچک انجام پذیر است. اکثر افراد تصور میکنند قدم های کوچک تاثیری در موفقیت ندارند اما با توجه به "اثر مرکب" دارن هاردی همین قدم های کوچک و ساده هستند که در صورت تداوم منجر به رسیدن به بزرگترین اهدافمان میشود.

دارن هاردی در کتاب اثر مرکب از 3 دوست که در همسایگی هم زندگی میکنند  و از نظر احساسی به هم شبیه اند صحبت میکند. که در اینجا به اختصار آن را برای شما توضیح خواهم داد:

دوست اول؛ لاری: فردی زحمت کش است و از زندگی خود راضی است، او کارهای روزانه خود را به درستی انجام میدهد و گاها از اینکه چرا وضعیت هیچ تغییری نمیکند گله مند است.

دوست دوم؛ اسکات: تغییرات مثبتی را در زندگیش آغاز کرده؛ هرروز ده صفحه از یک کتاب خوب را مطالعه میکند و در مسیر رفت و برگشت به محل کار به یک برنامه آموزشی گوش میدهد. در این کتاب ها ایده ای به ذهن او رسید که تصمیم گرفت آن را  در زندگی به کار بگیرد قرار گذاشت 125 کالری را هرروز از برنامه غذاییش کم کند. کار ساده ای است  شاید جایگزینی یک بطری نوشابه با آب و یا استفاده سس خردل به جای مایونز در ساندویچ برای این امر کافی باشد، همچنین هر روز به مسیر پیاده روی خود چند مایل اضافه کرد. 

دوست سوم؛ برد: او اخیرا تلویزیونی با صفحه بزرگ خریده، برد تصمیم گرفته دستور عمل های موجود در شبکه های غذایی را امتحان کند، همچنین نوشابه ها را هفته ای یک بار به رژیم غذایی خود اضافه کرد. هیچ چیز غیر معمولی در کار نیست برد تنها تمایل دارد کمی خوش تر باشد

در پایان ماه هفتم تفاوتی بین این سه دوست مشاهده نمیشد، در ماه دهم همینطور، در ماه بیستم کمی تفاوت بین 3 دوست مشاهده میشد.

اما در ماه سی و یکم تغییرات این سه دوست شگفت انگیز است؛ برد چاق شده است، در حالی که اسکات آراسته و خوشتیپ است همچنین اسکات توانسته با مطالعه در زمینه های مختلف دانش جدیدی را برای خود به کار ببرد و به رشد و ارتقا برسد، لاری دقیقا همان جایی قرار دارد که دوسال و نیم پیش قرار داشت به جز اینکه اکنون غمگین تر به نظر میرسد.

میبینید؟ دارن هاردی در این کتاب نشان می دهد که قدم های کوچک و بسیار ساده مان می تواند چه نتیجه عظیمی در پی داشته باشد.

تداوم نیز یکی از اصل های مهم در موفقیت است، دلایل فراوانی وجود دارد تا ما را از انجام برنامه ریزی هایمان بازدارند اما اینکه در انجام این برنامه ریزی ها  تداوم داشته باشیم بسیار با اهمیت است.

داشتن برنامه ریزی روزانه:

اکثر افراد موفق در برنامه ریزی برای موفقیت خود، برنامه ریزی های روزانه و انجام آن را در اولویت قرار داده اند.
1. مشخص کردن ساعت ورزش
2. مشخص کردن ساعت مطالعه
3. مشخص کردن ساعت غذا
4. مشخص کردن ساعت های کاری
5. مشخص کردن ساعتی برای  وقت گذراندن با خانواده و دوستان
6. مشخص کردن ساعت برای برنامه ریزی های روز بعد
7. و...
داشتن برنامه ای با جزییات از مهم ترین اصل های موفقیت است.


عدم توجه به حرف های دیگران(به خصوص حرف هایی که بار منفی دارند):

اکثر افراد زمانی که ایده ای را برایشان مطرح میکنید، به شما می گویند که این امر امکان پذیر نیست. آنها میگویند تو هرگز موفق نمی شوی، ریسک نکن، این امر سال ها طول میکشد پس بیخیال آن شو و... .
به شما پیشنهاد میکنم سخنان این افراد را بی پاسخ بگذارید و اجازه دهید موفقیت شما پاسخی برای سخنانشان باشد، تمامی افراد موفق کسانی را  در زندگی داشته اند که به او هشدار داده راه موفقیت خود را رها کند اما او توجهی به حرف های آن ها نداشته.
بنابراین با یک برنامه ریزی درست  میتوانید به تمامی اهداف خود برسید و به هیچ یک از سخنان منفی که به شما میگوید "این کار را انجام نده" گوش ندهید.

مطالعه:

اکثر ما با مطالعه حوزه های مختلف و تجارب افراد دیگر گاها به روش هایی برای موفقیت خواهیم رسید که باید سال ها در آن موضوع پژوهیش و آزمایش انجام میدادیم تا به نتیجه دلخواه برسیم.
بنابراین؛ هیچ گاه عادت خوب مطالعه کردن را ترک نکنید، افرادی که مطالعه را کنار نگذاشته اند همواره از این امر راضی بوده  و آن را به دیگران نیز توصیه میکنند.

کنار گذاشتن افرادی که در موفقیتمان تاثیر منفی دارند:

 دن پنا؛ از مشهور ترین مربیان موفقیت در دنیا در یکی از کلیپ های خود می گوید "دوستات رو نشونم بده و من هم آیندت رو نشونت میدم"  او با این جمله به ما یاد آوری میکند افرادی که همواره همراه ما هستند چقدر در موفقیتمان تاثیر گذار هستند. همانطور که این افراد میتوانند ما را با راهنمایی های خود به موفقیت نزدیک تر کنند به همان اندازه نیز میتوانند باعث دورشدن ما از اهدافمان و موفقیتت شود.

بنابراین باید در انتخاب افرادی که همواره و همه جا همراهمان هستند بسیار دقت کنیم، و گاها روابطمان را با افرادی که مانع رسیدن ما به اهدافمان هستند قطع و یا کاهش دهیم.


نکاتی که در این مطلب به آنها اشاره شد تنها روش هایی از رازهای موفقیت هستند، اما با انجام همین چند نکته ساده تاثیر آن را در دراز مدت مشاهده کنید.